Haber

ABD ara seçimlerine yoğun ilgi gösteren Müslümanların çoğu Demokratlara oy verdi

NEW ABD seçimlerine ağır iştirak gösteren Müslüman seçmenlerin büyük farkla Demokrat Parti’nin adaylarına oy verdiği açıklandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) anketine göre, ABD’deki Müslüman seçmenlerin orta seçimlere yüzde 74 oranında iştirak gösterdiği, bu seçmenlerin yüzde 58’inin Demokratları, yüzde 16’sının ise Cumhuriyetçileri desteklediği ortaya çıktı.

Ankete katılan Müslümanların yüzde 22’si ise hangi siyasi partiye oy verdiklerini yanıtlamayı reddetti.

Ülkenin en büyük Müslüman sivil haklar ve savunuculuk örgütü CAIR, telefonla 8-9 Kasım’da yaptığı ankette, Müslüman seçmenin tercihini etkileyen kıymetli üç bahsin yüzde 31’le ekonomi, yüzde 16 ile medeni haklar ve yüzde 13’le toplumsal hususlar olduğu tespitini paylaştı.

Çalışmaya nazaran, 2024 seçimlerinde ABD Lideri Joe Biden’ın adaylığını Müslüman seçmenlerin sadece yüzde 20’si desteklerken, yüzde 40’ı Biden’ı ikinci devir için onaylamayacaklarını açıkladı. Ayrıyeten seçmenlerden yüzde 13’ü soruya cevap vermek istemezken, yüzde 27’lik kesim de bu bahiste emin olmadıklarını tabir etti.

CAIR Devlet İşleri Departmanı Yöneticisi Robert S. McCaw yazılı açıklamasında, “CAIR anketi, daha fazla Müslüman’ın Demokrat Parti’yi desteklediğini ve önemli sayıda Müslüman’ın Cumhuriyetçilere oy vermeye devam ettiğini gösterdi. ABD’li Müslümanlar seçime gösterdikleri ilgi, adaylık ve seçim zaferleriyle, topluluğumuzun ve liderlerinin artan gücünü ve siyasi kapasitesini ortaya koyuyor.” tabirlerine yer verdi.

Jetpack Kaynak Merkezi ve CAIR dün, 1 milyon 200 bin kayıtlı Müslüman seçmenin bulunduğu ABD’deki orta seçimlerde 82 Amerikalı Müslüman adayın, federal ve eyalet seviyesinde değişik durumlara seçildiğini, bu sayının ülke tarihinde en büyük sayıyı oluşturduğunu kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu