Haber

Afrika’dan G20’de daimi üyelik talebi

Afrika Birliği (AfB) Periyot Lideri Macky Sall, Afrika’nın G20’ye daimi üye olmasını talep etti.

Aynı vakitte Senegal Cumhurbaşkanı da olan Sall, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Tepesi kapsamında düzenlenen “Enerji ve Gıda Güvenliği” başlıklı oturumda konuştu.

Afrika’nın uluslararası arenada tartışılmaz bir ortak olduğunu kaydeden Sall, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla bakımından kıtanın, dünyanın 8. ekonomisi olduğunu söyledi.

AfB Dönem Başkanı Sall, Afrika’nın dünyadaki ekilebilir toprakların yüzde 60’ından fazlasına sahip olduğunu anımsatarak, kıta nüfusunun 2050’de 2,5 milyara ulaşacağını lisana getirdi.

Sall, “Mevkidaşlarımı, bu gerçekler ışığında Afrika’nın G20 daimi üyeliği konusunda harekete geçmeye davet ediyorum.” dedi.

Kıtadaki besin ve güç güvenliği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Sall, Afrika ülkelerinin ekonomilerinin, dışa bağımlı olduğu için daha savunmasız bir pozisyonda bulunduğuna vurgu yaptı.

Macky Sall, Sahel’de 2,2 milyon kişinin kıtlıkla karşı karşıya olduğunu belirterek, küresel tedarik zincirlerinin daha adil ve kapsayıcı olmasına öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

Enerji sistemlerinin dönüşümünün aciliyetine de vurgu yapan Sall, Afrika’nın Paris İklim Muahedesine uyma taahhüdünü de yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu