Haber

Eyt Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi

Emeklilik yaşına (EYT) ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl olan sigortalılık süresini ve işe giriş tarihine göre prim gün şartı 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen sigortalılar, emekli olmak.

Milyonlarca EYT’linin merakla beklediği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 1 Mart’ta yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edildi. .

EYT yönetmeliğinin yer aldığı maddeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onayladı ve söz konusu yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yasaya göre; 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl olan sigortalılık süresini ve başlangıç ​​tarihine göre prim gün şartı 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen sigortalılar, emekli olabilecektir.

Emekli olup, 30 gün içinde en son çalıştıkları özel sektör işyerinde sosyal donatı primine tabi olarak çalışmaya başlayanlar için sosyal güvenlik taban priminin işveren payının 5 puanını Hazine karşılayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu