Haber

Kuzey Akım’da patlayıcı kalıntıları bulundu

Rus doğal gazını Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya taşımak üzere inşa edilen Kuzey Akım boru çizgilerinde Eylül ayı sonunda meydana gelen patlamalar üzerindeki sır perdesi hâlâ aralanamazken, soruşturmalardan detaylar gelmeye devam ediyor.

Son olarak İsveç Başsavcılığından bugün yapılan açıklamada, boru çizgilerinde sızıntıların meydana geldiği noktalarda patlayıcı husus kalıntılarına rastlandığı bildirildi. Başsavcı Mats Ljungqvist, “Yapılan analizler sonucunda, ortaya çıkarılan çeşitli objelerde patlayıcı kalıntıları tespit edilmiştir” diyerek son bulguların sabotaj kuşkusunu doğrular nitelikte olduğunu açıkladı. Başsavcı, soruşturma sürecinin “son derece karmaşık ve kapsamlı” olduğuna işaret ederek “Süren incelemeler, herhangi bir süphelinin kimliğinin tespit edilip edilemeyeceği konusunda belirleyici olacak” diye konuştu.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru çizgilerinde dört noktada meydana gelen patlamaların ikisi İsveç’in, ikisi ise Danimarka’nın münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleşmişti. Danimarka’da yürütülen soruşturmaların süreksiz sonuçları geçen ay açıklanmış, borulardaki sızıntılara güçlü patlamaların yol açtığı sonucuna varılmıştı.

Patlamaların olduğu noktada iki gemi tespit edildi

Diğer yandan olay üzerindeki sis perdesini aralayabilecek bir öbür bulgu, Avrupa Uzay Ajansının uydu imgelerinde ortaya çıktı. Alman Die Welt gazetesinin ele geçirdiği ve patlamaların yaşandığı 26 Eylül’den iki gün evvel çekilen uydu fotoğraflarında iki geminin olay yerinde görüntülendiği kaydedildi.

İki geminin de, gemilerin büyüklüğü, uğradıkları son liman, rota, sürat ve destinasyonları üzere bilgileri içeren Otomatik Tanımlama Sisteminin (OTS) seyir sırasında kapalı olduğu tespit edildi. Gemiye ilişkin bu bilgiler OTS aracılığıyla, kıyı güvenlik üniteleri ve denizdeki öteki gemilere iletiliyor. Olay yerinde saptanan gemilerin büyüklüğü tam olarak anlaşılamasa da 95 ila 130 metre olarak varsayım ediliyor.

Konuyla ilgili Almanya’daki soruşturmalar da kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Welt‘e konuşan uzmanlar, teknik olarak failin saptanabileceği görüşünü paylaşsa da siyasi hassasiyetler nedeniyle sonucun açıklanmasının vakit alacağı konusunda hemfikir.

rtr/BK,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu