Haber

Miçotakis’ten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davet

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Almanya’nın Berlin kentindeki Konrad Adenauer Vakfı’nda düzenlenen panele katıldı. “(Gazze) Bu çatışmanın tırmanmamasını sağlamak hepimizin çıkarınadır. Bu çatışmanın hâlihazırda ele almak zorunda olduğumuz korkunç durumun ötesine geçmemesini sağlamak hepimizin çıkarınadır diye düşünüyorum. Türkiye için de aynı ilgi var, kimse çatışmanın daha da tırmandığını görmek istemiyor.”dedi.

Miçotakis konuşmasında, güncel sorunların çözümü için Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında daha yakın bir diyaloğun öneminin altını çizdi.

Mitsotakis, ikili ilişkiler ve bölgesel konuları görüşmek üzere Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Yunanistan’da ağırlamak istediğini belirtti. “Cumhurbaşkan Erdoğan’ın Hamas hakkındaki yorumlarına kesinlikle katılmıyorum. Ancak bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Yunanistan’da ağırlamamak için bir neden değil.”söz konusu.

Miçotakis, Erdoğan’la görüşmesinde ikili ilişkilerin normalleştirilmesi, AB-Türkiye ilişkileri ve sistematik olmayan göçün önlenmesine yönelik işbirliği konularının da ele alınacağını sözlerine ekledi.

Aynı panelde konuşan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi Genel Başkanı Friedrich Merz ise Mitsotakis’in görüşlerini paylaştığını ve Erdoğan ile diyaloğa destek verdiğini söyledi.

Merz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 17 Kasım’da Berlin’e yapmayı planladığı ziyarete değindi “Konuşmanın tam zamanı.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu