Haber

Pakistan Talibanı, Pakistan ile devam eden ateşkesi sonlandırdı

Pakistan’da yasaklı örgüt Pakistan Talibanı’nın (TTP), İslamabad idaresi ile 10 Mayıs’tan bu yana devam eden ateşkesi sonlandırdığı, militanlarına güvenlik güçlerine saldırı emri verdiği bildirildi.

Ulusal basındaki haberlere göre, TTP, ordunun özellikle kuzeybatıdaki operasyonlarının devam etmesini gerekçe göstererek, 10 Mayıs’ta başlayan ateşkesi sonlandırdı.

TTP, militanlarına ülke genelinde güvenlik güçlerine hücumlar düzenlemesi buyruğunu verdi.

TTP’nin ateşkesi sonlandırma kararı, Pakistan’da ordunun başına geçen Kara Kuvvetleri Kumandanı Asım Munir’in görevi devralmasından bir gün önce gerçekleşti.

Hükümet tarafından ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Pakistan’da Genelkurmay Lideri, prensipte silahlı kuvvetlerin en yüksek rütbeli subayı. Bununla birlikte Genelkurmay Başkanlığı esas askeri müracaat organı vazifesini yürütüyor ve kuvvet komutanlıkları ortasındaki bağlantısı koordine ediyor. Muharip kuvvetler üzerinde operasyonel yetkisi bulunmuyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetlerinde ordunun kuvvet komutanlıklarını komuta eden, operasyonel yetkiye ve denetime sahip olan kişi Kara Kuvvetleri Kumandanı. Bu açıdan Kara Kuvvetleri Kumandanı, Pakistan ordusunun başındaki isim olarak biliniyor.

Barış görüşmeleri

Afgan Talibanı’nın teklifiyle İslamabad ile terör örgütü TTP arasında Ekim 2021’de barış görüşmeleri başlamış ve bir aylık ateşkes ilan edilmişti. Tarafların birbirlerini verilen taahhütlere uymamakla suçlaması üzerine görüşmeler devam etmemişti.

Bu yıl nisanda tekrar başlayan görüşmelerin akabinde Pakistan ile TTP, 10 Mayıs’ta ateşkes konusunda anlaşmıştı. Bununla birlikte güvenlik kaynakları, söz konusu ateşkesin kırılgan olduğuna dair açıklamalarda bulunmuştu.

TTP, 2007’de 13 örgütün birleşmesiyle kuruldu ve o tarihten bu yana Pakistan’da sivilleri ve askerleri hedef alan saldırılar düzenledi.

Pakistan’ın, terör örgütü TTP’ye yönelik askeri operasyonlarında 2014’ten bu yana 5 binden fazla örgüt mensubu meyyit ele geçirildi, 700’ün üzerinde asker hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu