Teknoloji

Şarjı Bitince Yiyebileceğiniz Pil İcat Edildi

İtalyan Teknoloji Enstitüsü bilim adamları, moleküler elektronik alanında değerli bir çalışma yaptılar. Yaygın olarak kullanılan pillere kıyasla düşük kapasite olmasına rağmen 0,65 voltta çalışma ve 12 dakika 48 mikroamper akım sağlama “yenilebilir pil”onlar üretti.

Üstelik bu piller şeker mısır, şekerpancarı, patates Anot yani pilin pozitif ucu riboflavin yani B2 vitamininden oluşurken; Negatif yani katot ucu quercetin yani C vitamini de içeren bitkisel bileşenlerden oluşur.

Peki bu yenilebilir piller nerede kullanılacak?

En değerli kullanım alanı sağlıktır. Araştırma kapsamında bu pillerin sağlık takibi ve kontrolü amacıyla vücudumuza sokulan ve kan dolaşımına verilen cihazların güç ihtiyacının karşılanması amaçlandı. Piller, tükendiğinde, mide tarafından bir besin gibi Vücuttan sindirilmek ve atılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak bunun için sadece pillerin değil ilgili sensörlerin de yenilebilir formda üretilmiş olması gerekiyor. Diğer bir kullanım alanı ise çocukların kullandığı oyuncaklardır. Ancak bunun için daha büyük kapasitelerde daha büyük piller üretmek gerekiyor.

Pil, beyaz çikolata değil:

Pilin içindeki diğer malzemeler daha çekici. Gıda zehirlenmelerini tedavi etmek için kullanılan aktif kömür, elektriği pillere iletmek için kullanılır. Ayrıca pilleri cihaza bağlayacak uçlarda lüks restoranların vazgeçilmezidir. “yenilebilir altın”kullanılıyor.

kurucasileajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu