Haber

Türk Böbrek Vakfı çocuklar için sahada!

İSTANBUL (İGFA) – Türk Böbrek Vakfı; Çocuklara yönelik ‘Okul Yemeği Logo’ uygulamasının paydaşı olarak sahaya girdi.

TBV Lideri Timur Erk, okulların açılması arifesinde İstanbul Küçükçekmece Mustafa Pars İlköğretim Okulu’nu ziyaret ederek kantinlerin mevcut durumunu değerlendirdi ve sürece ilişkin davette bulundu.

Başkan Erk, Türkiye tarihinde ilk kez 3 bakanlığın bir araya gelerek ‘Okul Yemeği Logosu’ konusunda çalışma başlattıklarını, bunun önlenemez bir gelişme olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin çocuk obezitesi konusunda çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Vakıf Lideri Erk, “Genel olarak obezitede Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıradayız. Özellikle çocukluk çağı obezitesinde. Obezite tüm hastalıkları tetikleyebilecek konumda olduğu için önemli bir çaba gerekiyor.Bu nedenle bu konuya önem veriyor ve hassasiyetle yaklaşıyoruz.Haziran 2019’da Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Orman Bakanlığı bir araya gelerek örnek bir girişimde bulunarak protokol etrafında anlaşmaya vardıklarını ancak ne yazık ki gerçekleşmediğini, bilindiği üzere pandemi sürecinin başladığını, daha sonra kantin çalışanlarının ellerinde yeterli ürün kalmadığını ifade etti. zor durumdaydılar. Biz bu tür ilişkilerle bu güne geldik. Son uygulama 6 Eylül 2022’de yürürlüğe girdi ama gerisi maalesef gelmedi. Üzülerek söylüyorum ki kontroller eksik kaldı. Bu yetki Tarım ve Orman Bakanlığına aittir. Bu nedenle 11 Eylül 2023’te “Bu konuyu bir bütün olarak benimsemiş bir sivil toplum kuruluşu olarak okullar yeniden açıldığında konuyu tekrar gündeme getiriyoruz ve bir davet yapıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu