Haber

Uzay Fırlatma Sistemi’nin Boeing tarafından geliştirilen alt çekirdek kademesi, NASA’nın ilk Artemis Ay görevine güç veriyor

  • Artemis I vazifesi, insanların derin uzay keşfine geri dönüşünün yolunu açıyor
  • Ay’a mürettebat gönderecek birinci roketin üretimi sürüyor

Alt çekirdek kademesi Boeing tarafından geliştirilen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Uzay Fırlatma Sistemi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bugün Türkiye saatiyle 09:47’de fırlatıldı. Kalkıştan sekiz buçuk dakika evvel misyonunu tamamlayan ve roketin üst kademesinden ayrılan alt çekirdek kademe, NASA’nın Orion uzay aracını Ay’a birinci seyahatine gönderdi.

Boeing Uzay ve Fırlatma Dairesi Kıdemli Lider Yardımcısı Jim Chilton, “ABD, 50 yıl sonra ilk kez bugün süper ağır yukarı fırlatma kabiliyetine sahip. Bu test uçuşu, mühendislikte inovasyonun bir göstergesi. Boeing olarak, insanların derin uzay keşfine dönüşünde NASA ve uluslararası ortaklarını desteklemeye hazırız,” dedi.

Alt çekirdek kademe, vazife sırasında ortalarında tanklara cevap sağlama, hidrolik sistemi harekete geçirme, motorları ateşleme, uçuş sırasında itme vektörü denetim programını çalıştırma, yakıt tanklarını boşaltma, motorları kapatma, ayrılma ve yerleştirme hareketlerini muvaffakiyetle gerçekleştirmenin bulunduğu birçok fonksiyonu yerine getirdi.

Boeing Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) Programı Lider Yardımcısı ve Yöneticisi John Shannon, “Görsel ve teknik olarak kesinlikle olağanüstü bir fırlatmaydı. Bu roket, atmosferde hızlanırken inanılmaz güçleri kontrol ediyor. Görevini planladığımız şekliyle yerine getirdi. Bu ilk fırlatmanın başarıyla gerçekleştirilmesini mümkün kılan ekibimize ve ortaklarımıza teşekkür ediyoruz,” açıklamasında bulundu.

Roketin alt çekirdek kademesi yaklaşık 65 metre (212 feet) yüksekliğinde olup, 196.000 galon hacminde sıvı oksijen tankı, 537.000 galon hacminde sıvı hidrojen tankı, bu iki yakıt deposunu birleştiren tanklar ortası kısmın yanı sıra roketin üst kademesine irtibatı sağlayan zirvedeki temas kenarı ve 2,2 milyon libre büyüklüğünde itme kuvveti sağlayan dört RS-25 motorunun bulunduğu motor kısmından oluşuyor. Boeing grubu, alt çekirdek kademeyi NASA’nın Louisiana eyaletinin New Orleans kentinde bulunan Michoud Montaj Tesisi’nde üretiyor ve ABD çapında 430’den fazla tedarikçinin sağladığı komponentleri kullanıyor.

Boeing takımı, ilgili uçuşların bir sonraki evrelerine yönelik hazırlıklarına devam ediyor. Artemis programının birinci mürettebatını uzaya fırlatacak Alt Çekirdek Kademe-2 (CS-2), Michoud’taki son montaj alanında bulunuyor. CS-3’in, Apollo’dan bu yana ortalarında birinci defa bir bayan ve beyaz olmayan bir insanın olduğu Ay’a birinci mürettebatlı iniş için fırlatılacağı belirtiliyor. Hem bu kademenin hem de CS-4’e ait çalışmalara Michoud’ta devam ediliyor. Ayrıyeten, Keşif Üst Kademe ismi verilen daha yeni ve güçlü üst kademenin yapısal test unsurunun üretimi sürüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu